Menu

Monitoring w placówkach oświatowych

6 listopada, 2018 - bezpieczeństwo
Monitoring w placówkach oświatowych

Współczesna technologia ułatwia nam stałą kontrolę zarówno nad naszym życiem ale także i życiem innych osób. Wszechobecny monitoring pomaga nam być w wielu miejscu na raz albo rozwiązywać sytuacje sporne. Dawniej tego nie było i ludzie też jakoś żyli – często można usłyszeć od starszych osób. Owszem jest w tym ziarenko prawdy, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że nie było także wielu innych przedmiotów, które mogły mieć wpływ na nasze życie. A i samo życie było inne, dzieci zazwyczaj nie wymagały przeszkól, bo kilka pokoleń mieszkało w jednym domu, lub ludzie nie emigrowali zbyt daleko od swoich domów rodzinnych, dzięki czemu mieli wsparcie dziadków w opiece nad dziećmi. Ponadto w większych miastach nie było tyle samochodów, mieszkańcy podróżowali komunikacją miejską, i nie musieli stać w korkach tracąc na tym kilka godzin z dnia. Dlatego mogli więcej czasu spędzić z rodziną. Dzieci były również bardziej samodzielne, rodzice nie rozczulali się nad nimi tak jak teraz. Obecnie potomstwo jest pod stałą kontrolą swoich opiekunów, przez co jest bardziej nieporadne.

Monitoring w żłobkach i przedszkolach

Już od najmłodszych lat dzieci są kontrolowane przez swoich rodziców. Na potrzeby klientów, tworzone są przedszkola i żłobki, w których zainstalowany jest monitoring umożliwiający podgląd „na żywo” tego co się dzieje na sali zabaw lub innym pomieszczeniu placówki. Ma on na celu bieżącą kontrolę rodziców nad pracą wychowawczyń. W pewnym stopniu jest to uzasadnione, gdyż rodzice zostawiają jeszcze małe, nieporadne dziecko pod opieką obcej osoby. Takie maluszki często jeszcze nie mówią, i nie będą w stanie przekazać informacji o niepoprawnym zachowaniu opiekuna. Owszem można zainstalować dziecku ukrytą kamerkę w celu zweryfikowania sytuacji, ale jest to nielegalne, i w przypadku zdemaskowania w nieuzasadnionej sytuacji może skutkować przykrymi konsekwencjami. Dlatego część rodziców woli zapłacić więcej pieniędzy, gdzie taki monitoring jest zainstalowany oficjalnie i otrzymują oni wtedy legalny dostęp do podglądu ich dziecka. Jest to na pewno nie wygodne dla opiekunek. Nawet jeśli nie mają się one czego powstydzić i pracują prawidłowo, to wykonywanie swoich obowiązków gdy ktoś „patrzy na ręce” nie należy do przyjemnych.

laptop

Monitoring w szkołach

Inną kwestią jest monitoring w szkołach. Tutaj już rzadko jest możliwość ciągłego obserwowania przez rodziców, kamery takie służą raczej rejestrowaniu zachowań uczniów w celu zdobycia materiału będącego dowodem w sytuacjach konfliktowych. Wiadomo, że dzieciom w wieku szkolnym przychodzą do głowy różne głupoty, i gdy już coś się stanie ciężko jest znaleźć winnego. Monitoring ułatwia wyciągnięcie konsekwencji wobec właściwej osoby. Jest także dobrym środkiem do walki z uczniami, którzy korzystają z używek. Nagranie z kamery jest niepodważalnym dowodem na łamanie przepisów obowiązujących w szkole, a także może służyć jako straszak dla tych bardziej karnych wychowanków. Wiele dzieci jest zbyt przerażonych zdemaskowaniem aby podjąć próbę spróbowania narkotyku lub zapalenia papierosa w obrębie szkoły.

Przy współpracy z Elektromaniacy.