Menu

Systemy alarmowe na każdą kieszeń.

1 września, 2017 - bezpieczeństwo
Systemy alarmowe na każdą kieszeń.

Czy można w ogóle mówić o systemach alarmowych na które stać większą część naszego społeczeństwa? Aukcje internetowe prześcigają się w ofertach dotyczących budżetowych, co tu dużo mówić – trywialnych systemów stanowiących zabezpieczenia zarówno przed niepożądanymi gośćmi, jak również przed przykrymi zdarzeniami takimi jak pożar. Warto zatem przeanalizować oraz rozważyć najniższą pod względem cenowym półkę systemów alarmowych i odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie – czy warto?

System alarmowy – co to jest?

system alarmowyDefinicja systemu alarmowego jest złożona i trudno w jej przypadku o uniwersalność. Generalnie system alarmowy to zespół bliżej nie sprecyzowanych urządzeń służących zabezpieczeniu danego obiektu. O ile trudno mówić o urządzeniach i ich typach, gdyż jest to kwestia otwarta i złożona zarazem, o tyle fundamentem każdego systemu jest zazwyczaj specjalny czujnik powodujący sygnał dźwiękowy, czyli alarm. Aby przybliżyć jego działanie najrozsądniej jest dokonać podziału na dwie podstawowe gałęzie. Pierwszy dotyczy systemów alarmowym przeciwwłamaniowych, zaś drugi przeciwpożarowych. Właściwie zasada działania jest do siebie zbliżona, ponieważ w pierwszym przykładzie występują czujniki uchwytujące ruch, natomiast w drugim – dym, rzadziej same płomienie i podwyższoną temperaturę. Zachowując powyższy podział przyjrzyjmy się popularnej aukcji internetowej i spójrzmy co do zaoferowania mają producenci systemów alarmowych.

Tanio, ale czy dobrze?

kameraPierwszy system alarmowy, który już w tytule zachwala najniższą rynkową cenę kosztuje nieco ponad 2.000zł. Autor tekstu reklamowego poza ceną podkreśla uniwersalność zestawu pisząc, iż świetnie sprawdzi się zarówno w domu, mieszkaniu, jak i obiektach przemysłowych. W skład oferty wchodzi urządzenie zwane centralą alarmu, syrena alarmowa, kamera, czujnik ruchu, czujnik otwarcia okna oraz drzwi, klawiatura, zestaw montażowy oraz baterie. Kolejną cenną informacją jest innowacyjna możliwość sterowania systemem przy użyciu odpowiedniej aplikacji z perspektywy swego smrtfona. W dalszej części oferty na próżno szukać technicznych aspektów, czy parametrów, za to pod koniec tekstu dowiadujemy się, że montaż systemu jest banalny i każdy sobie z nim poradzi. Trudno ufać takiej ofercie, gdzie poza peanami nie ma żadnej konkretnej informacji dotyczącej podstawowych elementów – w tym kamery.
Kolejna oferta jest jeszcze tańsza, gdyż całość zestawu wynosi zaledwie 700zł. Cóż – zestaw jest znacznie uboższy od swego konkurenta. W jego skład wchodzi centrala, dwa czujniki, sygnalizator oraz dodatkowe akcesoria. W tym przypadku autor oferty szczegółowo wymienia podstawowe parametry unikając pustych sloganów reklamowych. Po analizie oferty wynika jednoznacznie, iż jest to zupełna podstawa systemu alarmowego łączącego sobie alarm przeciwwłamaniowy oraz przeciwpożarowy. W przeciwieństwie do poprzedniej oferty brak tu „kwiatków” w postaci cudacznych aplikacji, czy kamer. Zestaw wydaje się solidny, opis zaś merytoryczny.

Podsumowanie.

Powyższe zestawienie dowodzi jednemu wnioskowi – zakup systemu alarmowego przez Internet to rozwiązanie ryzykowne. Obie oferty są co tu dużo kryć – budżetowe. Ceny podstawowych systemów alarmowych nie spadają poniżej 500zł. Kwestią ryzykowną jest także sam proces montażowy – niby zestawy zawierają instrukcję w języku polskim, jednak dla osoby będącej na bakier ze sprawami technicznymi taki montaż może okazać się czarną magią. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zawarte we wstępie. Taka decyzja to ryzyko, ale z drugiej strony jak mawiał klasyk – „Kto nie ryzykuje – nie pije szampana…”