Menu

Drukowanie przestrzenne – nowość w dziedzinie druku 3D

14 października, 2016 - druk 3d
Drukowanie przestrzenne – nowość w dziedzinie druku 3D

Drukowanie przestrzenne jest jednym z nadzwyczaj nowoczesnych procesów polegających na wytwarzaniu wielu rożnego rodzaju trójwymiarowych przedmiotów w oparciu o użycie komputerowego wzorca. Elementy wydrukowane w tejże technologii udaje się pozyskać dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym, jakie zostały wprowadzone do dzisiejszych drukarek.

Można z nich wydrukować pełnoprawne przedmioty, które mogą być użyteczne dla każdego z nas oraz firm. Już teraz udaje się wydrukować, takie przedmioty jak ubrania, zabawki, czekoladki czy tez jakieś oryginalne podzespoły lub przedmioty a nawet sztuczne zamienniki pewnych części układu kostnego. We współczesnym przemyśle dentystycznym, druk 3D wykorzystywany jest do produkcji protez. Czyż to nie wspaniałe, że nowe technologie stają się dla ludzi tak użyteczne i mogą być przez nich wykorzystywane na szeroką skalę?

Ta nowoczesna i bardzo przydatna oraz niesamowicie praktyczna technika drukowania przestrzennego popularnie nazywana 3D swoje początki bierze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Została ona opracowana przez Charlesa Hulla, który to patentował on swój niebywały wynalazek już dwa lata później. Udało mu się również założyć firmę 3D Systems, która zajęła się komercyjną produkcją drukarek 3D, mówi Marek Miśniakiewicz, szef firmy 3D UP specjalizującej się w drukowaniu 3D w różnych technologiach. Dzięki temu, ta nowa technologia mogła się rozpowszechniać i cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. W firmie tej opracowano również format pliku STL, który służy do przekazywania drukarkom przestrzennym informacji, co i w jaki sposób mają one wykonać. Jak widać, Charles Hull i jego firma zrobili wiele dobrego dla rozwoju druku 3D i urządzeń, dzięki którym może być on wykorzystywany na szeroką skalę.

reprap-drukarka

W związku z dużym zainteresowaniem tej technologii pierwszy prototyp drukarki 3D, która może być wykorzystywana przez użytkowników w domu został jednak stworzony dopiero 2006 roku przez Adriana Bowyer. Zainicjowany przez niego projekt RepRap pozwala na tworzenie kolejnych wersji drukarek 3D z przeznaczeniem dla zwykłych ludzi. Pozwoli to w przyszłości wytwarzać w domach produkty codziennego użytku.

XXI wiek jest zdecydowanie przełomowy dla rozwoju druku 3D, który został na szeroką skalę wykorzystany w medycynie. Drukarki 3D pomagają w wytwarzaniu protez, a także niektórych tkanek. Wyzwaniem nadal jest produkcja całym organów. W przyszłości, na pewno znajdą się osoby, które będą potrafiły to robić i ustawią parametry drukarki tak, aby można było wygenerować nerkę, wątrobę czy serce. Rozwiązałoby to problem oczekiwania na organy, których ciągle brakuje. Na pewno transplantologia mogłaby się dzięki temu dużo lepiej rozwijać i ratować większą ilość osób.