Menu

Makiety architektoniczne w branży budowlanej

3 lutego, 2017 - druk 3d
Makiety architektoniczne w branży budowlanej

Jak powszechnie wiadomo, firmy budowlane, przedsiębiorstwa deweloperskie oraz biura architektoniczne, aby pozyskać jak największą ilość klientów poszukują konkretnych produktów i usług. Ostatnimi czasy jedną z najbardziej pozyskiwanych są makiety architektoniczne, które stosuje się w przypadku prowadzenia pokazowych prezentacji. Czym są modele architektoniczne i jak przebiega ich produkcja?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do celów reprezentacyjnych obiektów stosowano makiety. We współczesnych czasach, jeszcze do niedawna najpopularniejszą formą przedstawiania danego obiektu były wizualizacje komputerowe, które tworzono za pomocą profesjonalnych programów. Okazuje się jednak, że powszechne aplikacje 3D nie dają możliwości zobrazowania każdego rodzaju przestrzeni, dlatego też wspomniane wcześniej makiety wciąż zyskują na popularności.

Makiety architektoniczne i ich zalety

W jakim celu tworzy się makiety?

Rodzaje makiet 3D

MAKIETY BUDYNKÓW

Dzięki drukowaniu w technologii 3D możliwe jest wyprodukowanie modeli, które znajdują szerokie zastosowanie w firmach z branży budowlanej. Niezwykłą popularnością cieszą się makiety, które obrazują budynki wraz z całym ich otoczeniem, a nawet szczegółowych obrazem urbanistycznym. Największą zaletą tworzenia makiet za pomocą drukarek przestrzennych jest możliwość sprawdzenia przez architektów prawidłowości w projekcie danego obiektu – więcej przykładów makiet architektonicznych tutaj. Modele 3D umożliwiają również skuteczne promowanie powstałej inwestycji.

Biorąc pod uwagę tradycyjne metody obrazowania przestrzeni danego obiektu, technologia 3D cechuje się szybszym czasem wykonania makiety niż w przypadku ręcznego konstruowania np. z papieru, a także znacznie ułatwia pracę i wiąże się z mniejszymi kosztami dla firmy zamawiającej dany produkt ( np. porównując do wizualizacji komputerowej).

MAKIETY ARCHITEKTONICZNE

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości sprzętu do drukowania 3D, projektowanie i tworzenie makiet architektonicznych daje możliwość uzyskania dużej precyzji danego modelu i trwałości materiału. Konstruowanie proporcji danych modeli wykonywane jest szczegółowo, w ten sposób, aby klient miał możliwość dokładnego zapoznania się z inwestycją. Drukowanie makiet architektonicznych często stosowane jest przez firmy deweloperskie, które odnalazły w tej technice najwygodniejszy sposób reprezentowania poglądowego przyszłego przedsięwzięcia.

makieta-budynek

MAKIETY URBANISTYCZNE I PRZEMYSŁOWE

Makiety urbanistyczne wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, które najczęściej przyjmują formę tworzywa sztucznego. Tworzenie kompozycji fabryk, zakładów i domów wraz ze szczegółowymi elementami zabudowy znajduje swoje zastosowanie w przedstawianiu skomplikowanych procesów produkcyjnych.

MAKIETY GIS

Technologia druku 3D daje również ogromne możliwości w konstrukcji skomplikowanych makiet terenu, zabudowania czy map powierzchniowych z dużą dokładnością. Taka metoda znacznie skraca czas realizacji danego produktu oraz skutecznie obniża koszty w porównaniu do podstawowych metod. Makiety GIS wykorzystywane są w celu zwiększenia atrakcji prezentacji produktu, zaciekawienia potencjalnego klienta i ułatwienia współpracy.

Jak powstają makiety 3D?

Konstruowanie makiety zawsze rozpoczyna się od dokładnego zapoznania się z dokumentacją i żądaniami klienta oraz przygotowania szczegółowego planu. Następnie budowana jest rzeźba terenu wraz z ulicami, chodnikami, trawą, krzewami itp.

Technologie wykorzystywane do tworzenia makiet są zróżnicowane w zależności od wybranej skali:

Makiety urbanistyczne budowane w skali 1:500 wykonuje się w technologii pleksi z wykorzystaniem tworzywa PCV oraz innych sztucznych materiałów. Często wybiera się też bals ze sklejką i pleksią. Makiety urbanistyczne często prezentują płaski i schematyczny teren, a ciągi komunikacji przyjmują formę graweru o różnej grubości, do czego przyczynia się wykorzystanie odpowiedniej wiązki lasera.

W przypadku budynków, które znajdują się w makietach urbanistycznych, zazwyczaj stosuje się technologię dokładnego cięcia powierzchni pleksi wiązką lasera.

Makiety architektoniczne – W tworzeniu budynków do makiety architektonicznej stosowana jest metoda z wykorzystaniem pleksi o różnych grubościach, wycinaniem i grawerowaniem elementów laserem. Następnie trwa proces malowania budynków w odpowiednio wybranych kolorach, a na końcu łączenie wszystkich elementów i szlifowanie.