Menu

Rodzaje druku 3D

21 października, 2016 - druk 3d
Rodzaje druku 3D

Chociaż niesie on ze sobą wiele praktycznych możliwości to dla wielu osób jest to wciąż mało znana dziedzina w naszym codziennym życiu umożliwiając nieco łatwiejsze funkcjonowanie w pewnych kwestiach. Mowa oczywiście o technologii, jaką jest druk 3D nazywany także nieco inaczej metodą wytwarzania addytywnego. W ogólnym pojęciu i klasyfikacji istnieje kilka jego rodzajów, które znacząco się od siebie różnią możliwością wykorzystania, jak i sposobem powstawania.

Ogólnie rzecz ujmując technologię druku 3D możemy śmiało podzielić opierając się o oferowaną dokładność wykonania, materiał z którego zbudowane zostaną poszczególne detale, mniej lub bardziej typowy sposób nakładania materiału jak też ostateczną szybkość wykonywania danego elementu.

Do najpopularniejszych rodzajów druku 3D należy druk o nazwie Fused Deposition Modelling w skrócie znany po prostu jako FDM. Jest to rodzaj druku, w którym zastosowane w nim tworzywo sztuczne przeciskane jest przez odpowiedniego rodzaju dyszę, która zostaje ogrzana do temperatury topienia tworzywa. Model przedmiotu jest wytwarzany w tym przypadku dokładnie warstwa po warstwie. Po raz pierwszy została ona zastosowana w latach 80. XX wieku. Po upływie 10 kolejnych lat zaczęto ją wykorzystywać na znacznie szerszą skalę. W dniu dzisiejszym wykorzystuje się ją między innymi do tworzenia modeli testowych. W tego rodzaju druku poza tworzywem sztucznym, wykorzystywane są również innego typu materiały termoplastyczne, które różnią się wytrzymałością oraz temperaturą topienia.

Kolejnym rodzajem jest Multi Jet Printing, znany jako MJP i będący specyficznego rodzaju fotopolimerem utwardzanym światłem UV i napylanym stosunkowo dość cienkimi warstwami. Jeszcze inna techniką będzie Color Jet Printing CJP wykorzystujący w procesie druku proszek gipsowy zabarwiony odpowiedniego rodzaju tuszem o różnej kolorystyce.

cjp-druk3d-przyklad

Pośród wielu rodzajów druku należy wspomnieć również o Direct Metal Laser Sintering znanym jako DMLS, w którym wykorzystywane są proszki metali topione laserem o bardzo dużej mocy działania. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju metody istnieje możliwość wykonania druku3D z metalu.

W przypadku chęci uzyskania szybkiego prototypowania gotowego elementu najlepiej będzie postawić na metodę druku 3D SLS czyli Selective Laser Sintering, wykorzystującej również laser, który w tym przypadku służy jednak do utwardzenia wybranego punktu.

Materiałem do produkcji różnych rzeczy w warunkach domowych jest zazwyczaj tworzywo sztuczne. W przemyśle wykorzystuje się już bardziej zaawansowane materiały, takie jak żywica, guma, czekolada, metal, beton, papier, cukier, inne. Obecnie trwają prace nad możliwością wykorzystania w druku 3D grafenu, co by było bez wątpienia bardzo dużym osiągnięciem tej dziedzinie.

Sprawdź także: