Menu

Nowoczesne czujniki przy zabezpieczeniu domów

20 grudnia, 2016 - sprzęt
Nowoczesne czujniki przy zabezpieczeniu domów

Temat form zabezpieczenia mienia jest wyjątkowo rozległy i posiadający szerokie pole do popisu. Sprawdzonymi i cieszącymi się coraz większym powodzeniem rozwiązaniami dotyczącymi ochrony domu lub mieszkania przed włamywaczami są nowoczesne systemy monitoringu IP.

Artykuł powstał przy udziale firmy Instal Project, zajmującej się montażem alarmów w Toruniu- http://www.instalproject.pl/p/alarmy.

Kamery sieciowe zapewniają wysokiej jakości obraz, który możemy oglądać w naszym laptopie, czy komórce. Urządzenia służące do rejestracji i odtwarzania obrazu nazywają się rejestratorami cyfrowymi. Cały system wykorzystuje sieć Ethernet i może być sterowany zdalnie. Przebywając na wyjeździe czy wakacjach mamy dostęp do podglądu obrazu oraz do nagrań. Zdalnie możemy również zmieniać ustawienia systemu.

Oprócz kamer i rejestratorów cyfrowych na dzisiejszym rynku zabezpieczeń mienia można wyróżnić na pewno również różnego rodzaju czujniki, które mają za zadanie ochronienie domu przed włamywaczami. Jednymi z najnowszych rodzajów są czujniki ruchu, które sygnalizują określony ruch w domu.

Wyróżniamy czujniki ruchu: aktywne, radarowe, które wysyłają fale elektromagnetyczne, ultradźwiękowe wysyłające fale ultradźwiękowe, na podczerwień – wykazują one zmiany w promieniowaniu podczerwonym. Firmy montujące tego rodzaju zabezpieczenia zachęcają przeważnie do montażu czujników pasywnych działających na podczerwień. Ciało ludzkie emitując ciepło ukazuje dość wyraźne fale podczerwieni, które w doskonały sposób są wykrywane przez detektory podczerwieni.

Czujniki ruchu oprócz zabezpieczenia przed włamywaczami pozwalają na automatyczne zapalanie oświetlenia w pomieszczeniach, do którego wchodzimy. Jeśli z niego wychodzimy, światło gaśnie. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy również energię elektryczną. Czujniki ruchu w domu powinny być zintegrowane z ogólnym systemem alarmowym, wtedy to właśnie najlepiej chronią przed włamywaczami.

Czujniki alarmowe wykorzystywane w systemie występują w postaci przewodowej lub bezprzewodowej. Mniejsze systemy alarmowe posiadają zazwyczaj zintegrowaną centralkę alarmową. Wykorzystywane w tym przypadku czujniki ruchu mogą, ale nie muszą posiadać dodatkowego rodzaju funkcje. Jedną z takich funkcji będzie na pewno czujnik natężenia oświetlenia, który to dopasowuje natężenie światła do danych warunków świetlnych panujących w pomieszczeniu.

Tak więc czujniki w naszym domu to urządzenia pozwalające na uzyskanie odpowiedniego bezpieczeństwa na posesji, ale także ułatwiające oszczędność energii. Warto korzystać z wynalazków technologicznych, które ułatwiają nam życie i chronią nasze mienie w jak największym stopniu.