Menu

Rodzaje wtyczek i złącz komputerowych

11 kwietnia, 2019 - sprzęt
Rodzaje wtyczek i złącz komputerowych

Każdy posiadacz stacjonarnego sprzętu komputerowego powinien dobrze znać i orientować się, jakie złącza są wykorzystywane w jego urządzeniu, na przykład po to, aby dopasować brakujące czy zepsute komponenty wewnętrzne. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów złączy komputerowych, a każde z nich przystosowane jest do innych komponentów oraz wbudowane zostało w innym celu.

Złącza USB

To najbardziej popularny rodzaj złącz komputerowych o uniwersalnym charakterze, dzięki czemu dostosowane są do praktycznie każdego urządzenia posiadającego odpowiednią wtyczkę. Do urządzeń zawierających takie wtyczki należą na przykład myszka, klawiatura, skaner, drukarka, smartphone czy przenośna kość pamięci. Dodatkowo złącza USB charakteryzują się szybkim i trafnym samoczynnym rozpoznawaniem urządzeń przy pomocy systemu.


Złącze PS/2

Jest to dość przestarzały rodzaj złącza komputerowego, którego zastosowaniem było podłączanie myszy lub klawiatury starego typu do naszego sprzętu komputerowego. Złącze to posiadało dwa kolory przeznaczone do podłączania konkretnych sprzętów. Port zielony przeznaczony był dla myszy, fioletowy zaś dla klawiatur.

Sprawdź też firmę: Geofizyka


Złącze HDMI, VGA i DVI

To trzy rodzaje złącz wykorzystywanych na przestrzeni kilkunastu lat do zadań związanych z wyświetlaniem obrazu. Pierwszym z nich było VGA obsługujące wyłącznie urządzenia analogowe. Kolejnym złączem stało się DVI, którego głównym zadaniem była komunikacja z kartą graficzną i monitorem. Obecnie najczęśniej wykorzystywanym złączem wizyjnym jest HDMI, które umożliwia podłączenie prócz monitora jeszcze wielu innych urządzeń audio/video.

Przy współpracy ze sklepem Elektromaniacy.