Menu

Technologia 4K w telewizorach – najważniejsze informacje

9 marca, 2018 - sprzęt
Technologia 4K w telewizorach – najważniejsze informacje

Trzeba przyznać, że to co dzieje się w ostatnich latach z technologią wykorzystywaną w matrycach telewizorów i generalnie, w samych telewizorach to coś absolutnie niesamowitego. Bo obraz jest coraz lepszy, bardziej realistyczny i zachwycający dla odbiorców. Nie ma się co oszukiwać – mamy do czynienia z tendencją, gdzie nawet największe ekrany pozwalają dzisiaj na uzyskanie perfekcyjnej ostrości w wyświetlanym obrazie. Szczegóły dobrze widoczne, barwy odpowiednio nasycone. Tak było już kilka lat temu, gdy zadebiutowała technologia 4K – w 2013 roku.

pilot tv

Co to znaczy 4K?

Symbol 4K wielu osobom kojarzy się z 4 tysiącami. I bardzo słusznie. W tym akurat przypadku ma to odniesienie do szerokości obrazu, którą wykorzystuje się w telewizji i w filmach. To lekko licząc, czterokrotnie więcej pikseli od Full HD – bo zamiast dwóch, mamy tu osiem milionów. Przy telewizji standaryzuje się tę rozdzielczość na 3840×2160. Kina cyfrowe z UHD korzystają z obrazu szerokoekranowego i multimedialnego w rozdzielczości 4096 x 2160 px.

Jakie plusy ma ta technologia?

Zależność jest dzisiaj prosta – im więcej mamy pikseli, tym lepsza jest jakość obrazu. Mamy do czynienia z większą szczegółowością. Dzięki temu, wyświetlane na ekranie 4K filmy wyglądają znacznie bardziej realistycznie od tych, które oglądamy na ekranach HDTV czy też na obrazie pochodzącym z płyty Blu-ray. W tych telewizorach punkty ekranu mają znacznie mniejszą wielkość, co pozwala widzowi usiąść swobodnie bliżej ekranu, bez rzucających się w oczy pikseli. Czyli można tak usiąść przed ekranem, by praktycznie wypełniał nam całe pole widzenia czyli – nieco jak w kinie.

Szczegóły obrazu dostępne w ogromnej ilości możemy przecież zauważyć tylko znajdując się w pewnej odległości. Gdy mamy ekran z przekątną 84 cale, będą to maksymalnie 3 metry. Jeśli usiądziemy dalej, nie zauważymy już różnicy między takim ekranem a obrazem Full HD z taką samą przekątną ekranu. Załóżmy, że chcemy obejrzeć film 360 nagrany w Warszawie. Czy nasz telewizor posiada oprogramowanie obsługujące takie filmy? To zależy od modelu i producenta.

Warto się przyglądać

Na pewno warto traktować z uwagą zmiany w technologiach obrazu w telewizorach. Wszystko wynika z faktu, że mamy tutaj do czynienia z bardzo ciekawymi kierunkami. Aż ciekawie się zapowiada, bo za trzy do pięciu lat możemy mieć do czynieni z absolutnie zaskakującymi technologiami obrazu. To co teraz nas zachwyca, za jakiś czas spowszednieje i producenci znowu będą szukać sposobu na przyciągnięcie naszej uwagi efektem „WOW”.