Menu

W jakie funkcje wyposażone są współczesne zmywarki?

23 maja, 2019 - sprzęt
W jakie funkcje wyposażone są współczesne zmywarki?

            Zmywarka jest urządzeniem mechanicznym  przeznaczonym (jak sama nazwa wskazuje) do zmywania naczyń oraz sztućców, jak również innych przedmiotów służących do podawania żywności oraz napojów. Podstawowy podział zmywarek dotyczy ich ogólnego zastosowania. W ten sposób wyróżniamy zmywarki domowe oraz gastronomiczne. Zarówno jeden, jak i drugi wariant posiadają wiele funkcji, które przyczyniają się do zwiększonej efektywności zmywania, ale także poprawiają komfort codziennego funkcjonowania.

Geneza zmywarki

            Zanim jednak skupimy się na tytułowych funkcjach, warto w kilku zdaniach nakreślić genezę powstania zmywarki. Otóż powstała ona w roku 1924, a jej autorem był brytyjski inżynier – Wiliam Howard Livens. Ciekawostkę stanowi fakt, że prób, acz niezbyt udolnych, stworzenia zmywarki do naczyń Josepchine Coprane – amerykańska gospodyni domowa, która choć oficjalnie uznana za twórczynię patentu, to w praktyce jej dzieło miało niewiele wspólnego z dzisiejszymi konstrukcjami.

Jak to działa?

            W jaki sposób działa zmywarka do naczyń? Metoda działania polega na usuwaniu zabrudzeń –  głównie tłuszczu, które odbywa się poprzez natryskiwanie wody pod odpowiednim ciśnieniem.  Woda ta posiada temperaturę na poziomie od 30 do 75 stopni w skali Celsjusza. Proces zmywania podzielony jest na czterykluczowe etapy. Oto one :

– wtryskiwanie wody zimnej

– wtryskiwanie wody gorącej z detergentami

– wypłukanie resztek detergentu

– proces nabłyszczania

naczynia

            Wiemy już jak przedstawia się geneza powstawania zmywarek oraz na czym polega metoda ich działania. Przyszedł czas na określenie najważniejszych funkcji zmywarek w wariancie współczesnym.  Spośród tych najbardziej popularnych warto wymienić program normalny na którego fundamencie określa się klasę energetyczną zmywarki, proces suszenia oraz mycia. Kolejnym programem jest tak zwany system intensywny, który stanowi klucz do walki z potężnymi zabrudzeniami. Ciekawą funkcją jest również funkcja EKO odznaczająca się zredukowanym poborem wody oraz energii. Do innych funkcji możemy zaliczyć także system mycia strefowego, mycie błyskawiczne, funkcję opóźnionego startu,  tryb antybakteryjny oraz suszenie wspomagane wentylatorem. Oczywiście wszystko zależy od stopnia zaawansowania tytułowego urządzenia, a także rodzaju zastosowanych w nim technologii. Sprawdź także gadżety szpiegowskie takie jak lornetki noktowizyjne.