Menu

Gdy robi się ciemno

27 grudnia, 2019 - Technologie
Gdy robi się ciemno

Ze sprzętów pomocnych, gdy zapada zmrok, warto wymienić możliwości, jakie oferuje noktowizja. Prawdę mówiąc, trudno poruszyć ten temat bez wspominania o niej. Jej sposób działania jest w gruncie rzeczy bardzo prosty. Zastosowany w niej, odpowiedni wzmacniacz obrazu powoduje, że szczątkowe światło łapane przez noktowizor zostaje wzmocnione kilka tysięcy razy, co umożliwia widzenie w nocy. Dlatego wystarczy nikłe światło gwiazd lub księżyca, żeby noktowizja mogła zadziałać.

Zastosowanie noktowizji

Noktowizory są szeroko wykorzystywane przez wojsko i oddziały specjalne do działań w nocy od kilkudziesięciu lat i zapotrzebowanie na nie w ogóle nie maleje. Poza tym możemy zobaczyć je również w arsenale myśliwych, którzy na nocnych polowaniach robią z tej technologii dobry użytek. Jednak noktowizja może przydać się każdemu, kto pracuje w nocy i potrzebuje dobrego rozeznania w terenie. Kolejnym plusem jest to, że mimo widzenia w ciemności, sami pozostajemy niezauważeni.

Rodzaje noktowizji dostępne na rynku

Podstawowym sprzętem umożliwiającym widzenie w ciemności jest noktowizor, albo inaczej: gogle noktowizyjne. Przypominają nieco futurystyczne okulary, dzięki którym możemy obserwować to, co dzieje się w mroku. Mogliśmy je zobaczyć w wielu filmach, gdzie komandosi lub wojsko z nich korzystali, więc powinniśmy wiedzieć, jak wyglądają. Nosi się je zwykle na czole, przytwierdzone do głowy opaską i zakłada lub zdejmuje (unosi) w miarę potrzeby i sytuacji zastanej.

ogien

Jednak bardziej interesującym rodzajem noktowizji są nowoczesne nasadki noktowizyjne. Są to drobne przedłużenia na lornetkę lub lunetę, które powodują, że nasz sprzęt optyczny zdobywa zdolność rozświetlania mroku. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest nasadka noktowizyjna Dedal, która łączy najnowsze zdobycze technologiczne z niewielkimi gabarytami i komfortowym użytkowaniem. Tego typu nasadkę można w dowolnym momencie zamontować lub zdemontować, przez co nie ma konieczności noszenia ze sobą pełnoprawnych gogli noktowizyjnych.

Polecamy: https://comparic.pl/bitcoin/