Menu

Jak wybrać podstawki głośnikowe?

28 lipca, 2021 - Technologie
Jak wybrać podstawki głośnikowe?

Podstawki głośnikowe wbrew pozorom mają ogromne znaczenie i są powszechnie stosowane. Mogą być niezbędne w trakcie kompletowania wyposażenia systemu audio znajdującego się w domu.  Dlaczego podstawki mają tak duże znaczenie? Jakie materiały będą najbardziej optymalne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Dlaczego podstawki mają tak duże znaczenie?

Podstawki głośnikowe mają większy wpływ na jakość dźwięku niż kable. Okazuje się, że zmieniając słabe podstawki na te nieco wyższej jakości, możemy liczyć na znacznie bardziej satysfakcjonujący efekt. Nie w każdym przypadku wyniki będą tak znaczące. Jeśli jednak nasze podstawki nie są zbyt dobre, wówczas ich wymiana może spowodować wyraźną poprawę brzmienia. Specjaliści twierdzą, że podstawki mają duże znaczenie na to, w jaki sposób odtwarzany jest bas. Kiedy zastosuje się wysokiej klasy podstawki, wówczas dźwięk w dużym stopniu zyskuje na wyrazistości, jednocześnie staje się zdecydowanie bardziej zwarty. W zdecydowanej większości przypadków poprawie ulega dynamika, szczególnie w zakresie związanym z szybkością i rytmem. W praktyce korzyści są kompleksowe, ze względu na to, że dotyczą różnorodnych dziedzin. Dlatego też dobre podstawki mają duże znaczenie w przypadku głośników.

Jakie materiały będą najbardziej optymalne?

Jeśli zależy nam na wysokiej klasy podstawkach, powinniśmy zwrócić uwagę na użyte materiały. Największą popularnością cieszą się podstawki stalowe. Jednakże nie jest to najbardziej optymalny materiał. Specjaliści twierdzą, że zdecydowanie rozsądniejsze jest wykorzystanie aluminium. Co prawda koszty tego materiału są nieco wyższe, jednocześnie techniki łączenia bardziej skomplikowane, jednakże jakość jest bardzo wysoka, a na tym zależy nam w sposób szczególny. Do produkcji podstawek głośnikowych można wykorzystać MDF- jest to połączenie wysokiej jakości razem z atrakcyjną ceną. Coraz częstszym zjawiskiem są również kombinacje materiałów. Z reguły jest to połączenie MDF razem ze stalą. Tego typu podstawka będzie doskonale spełniać swoje funkcje, jednocześnie cena będzie bardzo atrakcyjna. Podstawki mogą być wypełniane sypkim balastem, dzięki czemu następuje redukcja wad konstrukcji wykonanych ze stali. Wiąże się to jednak bezpośrednio z tym, że zwiększa się masa, co z reguły nie jest korzystnym zjawiskiem, co warto mieć na uwadze.