Menu

Urządzenia szpiegowskie

19 października, 2019 - Technologie
Urządzenia szpiegowskie

Rozwój technologii sprawił, że jesteśmy otoczeni urządzeniami służącymi do przekazywania i przechowywania informacji. Jednocześnie jednak pojawiają się zagrożenia związane z dostępem do wrażliwych danych przez osoby niepowołane. Jedną z metod pozyskiwania tych informacji jest oczywiście podsłuchiwanie. Dziś odbywa się to za pomocą specjalistycznych urządzeń. W jaki sposób zatem radzić sobie w chwili, gdy podejrzewamy, że jesteśmy podsłuchiwani?

Zdobycie pewności

Przede wszystkim trzeba najpierw upewnić się co do słuszności naszych podejrzeń. Na przykład ktoś zorientował się że osoba, której nie informował o jakiejś konkretnej sprawie, dysponuje taką wiedzą. Wtedy można rozpoczynać proces weryfikacji, bo takie sytuacje gdy osoby nie będące zainteresowanymi w sprawie, dysponują  jakąś wiedzą, najprawdopodobniej posiadają ją właśnie z podsłuchu lub innego nielegalnego źródła.

lupa

Jak się bronić?

Wraz z rozwojem technologii wykrycie podsłuchu jest coraz bardziej utrudnione. Miniaturyzacja urządzeń dotyczy również i tego typu gadżetów elektronicznych, stąd też trudno niekiedy je wykryć jedynie poprzez szukanie samego urządzenia bez żadnej pomocy. Przy tego rodzaju sytuacji niezbędny będzie wykrywacz podsłuchu, w jaki można zaopatrzyć się w wielu sklepach. Takie urządzenia nie są dziś drogie i mogą z całą pewnością być obsługiwane przez nawet osoby nie mające do tej pory kontaktu z takim sprzętem elektronicznym. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że to mogą być urządzenia bardzo różne, co komplikuje nieco sprawę. Chodzi o to, że ten najprostsze, czyli razem najtańsze, są przeznaczone do wykrywania sygnału analogowego, co w dzisiejszych czasach może być niewystarczające Jeśli zatem jest duża obawa tego, że zostało użyte coś z nowoczesnych urządzeń, wówczas warto na pewno skoncentrować się na zakupie czegoś odpowiedniego pod względem czułości i wykrywalności.  W takich razach wykrywacz podsłuchu, opierający się na wykrywaniu fal radiowych i cyfrowych, będzie czymś, co koniecznie trzeba będzie  nabyć.